Podwójny Jubileusz Andrzeja Płonczyńskiego

thumbs_DSC01198-Z-Fundacja-Ave-Patria19 marca 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim odbył się benefis Andrzeja Płonczyńskiego, legendy polskiego akompaniamentu i kompozytora. Szanowny Jubilat świętował 60 lat swojej pracy scenicznej. W okresie swojej aktywności artystycznej występował z wieloma wspaniałymi artystami polskiej sceny muzycznej. Na spotkanie benefisowe wybrano jedną z ról pana Andrzeja Płonczyńskiego – akompaniator w legendarnym „Podwieczorku przy mikrofonie”.

Przybyły na ten specjalny koncert gwiazdy „tamtych podwieczorkowych lat”: Rena Rolska, Olgierd Buczek, Paulos Raptis, Krzysztof Cwynar, Kazimierz Kowalski, Aleksander Czajkowski-Ładysz, Janina Jaroszyńska, Jolanta Kubicka, Zdzisław Słowiński, Wojciech Wiliński, Andrzej Bychowski, Kira Andrea-Płonczyńska. Śpiewem, tańcem, skeczami i parodiami bawili z werwą trzydziestolatków licznie zgromadzoną publiczność. 

Specjalnie dla Jubilata zaśpiewała Justyna Reczeniedi – sopranistka o mocnym głosie, Natalia Kovalenko – słynna wykonawczyni piosenek Anny German, baryton Wiesław Bednarek, znawca i wykonawca romansów rosyjskich oraz jego uczeń, młodziutki baryton Aleksander Kamedulski. Jubilat na swoim benefisie pracował…jako akompaniator na fortepianie.

Benefis odbywał się w ramach XX edycji Forum Humanum Mazurkas, artystycznych spotkań sponsorowanych przez właścicieli Hotelu Mazurkas panów Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza. W przerwie przybyli goście wieczoru mogli podziwiać rzeźby i obrazy na trzech wystawach przygotowanych przez kuratorkę Janinę Tuora. Spotkanie benefisowe uświetnił tort z pochodniami.

Na benefisie Andrzeja Płonczyńskiego nie mogło zabraknąć Fundacji „Ave Patria”. Szanowny Jubilat jest członkiem tej Fundacji od czasu jej powstania w 2010 roku. Wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem opracowywanie repertuaru na galowe koncerty kolejnych Zjazdów Chórów Polonijnych. Fundacja praktycznie w pełnym składzie złożyła życzenia Jubilatowi na scenie.

Pan Andrzej Płonczyński i jego żona Kira Andrea-Płonczyńska obchodzili wspólnie jeszcze jeden zacny jubileusz – Złote Gody czyli 50 lat małżeństwa. Przyjaciele z Fundacji Ave Patria pamiętali i o tej rocznicy. Po zakończeniu koncertu Państwo Płonczyńscy upamiętnili tę chwilę wspólnym zdjęciem z prezesem Piotrem Białkiem i członkami Fundacji.