Chorus Polonicus Gothoburgensis – Geteborg, Szwecja

Chorus Polonicus GothoburgensisOd Warszawy dzieli Göteborg niecałe 2 godziny lotu samolotem bezpośrednim, 17 godzin jazdy pociągiem, ponad 1300 km do przejechania samochodem. W linii prostej to tylko 840 km. Znacznie szybciej łączy te dwa miasta pieśń śpiewana po polsku.
W położonym na południowym zachodzie Szwecji dużym porcie Göteborg od 17 lat działa polski chór. Założył go w 1999 roku Wojciech Głuch – pedagog, kompozytor i dyrygent. 2010.06.05 Wojciech Gluch stronaChór, pierwotnie mieszany, a obecnie żeński, powstał przy Związku Polskich Katolików w Goteborgu.

Chór na swojej stronie internetowej tak opisuje swoją misję: ”Celem zespołu jest przyczynienie się do zachowania wśród Polonii naszych tradycji kulturowych, dzięki którym środowiska polonijne mogą się integrować. Jednocześnie staramy się przyswoić muzykę szwedzką i europejską, aby móc zaprezentować naszą jej interpretację. Obcowanie z muzyką to radość, którą chętnie dzielimy się z publicznością, również za granicą”.

Zanim zaprosicie Chorus Polonicus Gothoburgensis do siebie posłuchajcie jak śpiewa polskie kolędy.

Chór ma w swoim repertuarze pieśni historyczne od czasów średniowiecznych począwszy, po współczesne. Śpiewa też popularne pieśni klasyczne, polskie piosenki folklorystyczne pieśni religijne czy kolędy z różnych krajów.

Na dziesięciolecie istnienia chóru założyciel i dyrygent pan Wojciech Głuch poproszony w wywiadzie o określenie repertuaru zespołu powiedział: „Chcemy śpiewać utwory, które nas rozwijają. Wybieramy utwory będące literacko-muzyczno-poetycką nośnią zdolną przekazać widzowi nasze emocje, z którymi się identyfikujemy. Staramy się śpiewać w każdym języku, ponieważ to bardzo rozwija”.