Msza święta w intencji śp. Ppłk Romualda Bardzyńskiego

DSC0365127 listopada 2013 roku, z inicjatywy pana Piotra Białka, prezesa Fundacji Ave Patria, trzy tygodnie po pogrzebie śp. ppłk Romualda Bardzyńskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Msza św.

Pan Marcin Bieńkowicz na stronie Muzeum AK w Krakowie zamieścił następujący tekst:

27 listopada 2013 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie miała miejsce msza św. w intencji śp. ppłk. Romualda Bardzyńskiego ps. „Pająk”, „Bar”, „Brodacz”. Uroczystość została zorganizowana przez Fundację Ave Patria z Ożarowa Mazowieckiego.

Wzięli w niej udział obok Kierownika UdSKiOR Jan Stanisław Ciechanowkiego, Prezes Fundacji Ave Patria Pan Piotr Białek, Prezes Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej mec. Andrzej Siedlecki, wójt gminy Augustów Zbigniew Tadeusz Buksiński, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Janówce Pan Karol Czarniecki.

Oprawę uroczystości zapewniły liczne poczty sztandarowe z okolic Augustowa i Suwałk oraz przechowywany w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Proporzec „Krysiaków”, którego głównym chorążym w latach 1983-2010 był Romuald Bardzyński „Pająk”.

Po mszy świętej zgromadzeni w Katedrze Polowej Wojska Polskiego udali się na Cmentarz Powązkowski na grób zmarłego.

Natomiast na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zamieszczono następujący tekst:

„W dniu 27 listopada 2013 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski wziął udział w mszy w intencji śp. ppłk. Romualda Bardzyńskiego odprawionej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nabożeństwo celebrował Ks. Komandor Janusz Bąk. W mszy uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, w tym legendarny sztandar „Krysiaków”, przyjaciele zmarłego, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich oraz młodzież szkolna z rodzinnych stron zmarłego.

Wspominając ppłk. Romualda Bardzyńskiego, Jan Stanisław Ciechanowski podkreślił, że zmarły przed miesiącem kombatant był wspaniałym Polakiem, wielkim patriotą, dobrym i ciepłym człowiekiem, którego nigdy nie zapomnimy. Zawsze uzmysławiał nam też, że nie można zapominać o tych, którzy za Ojczyznę oddali życie. Po zakończeniu mszy zgromadzeni w Katedrze Polowej Wojska Polskiego udali się na Cmentarz Powązkowski na grób zmarłego”.

Na Mszę św. w Katedrze Polowej Fundacja Ave Patria zaprosiła delegacje kibiców Legii Warszawa. (www. forum.legionisci.com) Jeden z „legionistów”  zamieścił notę biograficzną ppłk. Romualda Bardzińskiego, jego zdjęcie z proporcem bojowym „Krysiaków” AK oraz informacje o pogrzebie w dniu 5 listopada a inny o awatarze avatar02 zaproszenie na uroczystą Mszę św. w Katedrze Polowej w dniu 27 listopada 2013 roku.

Na stronie Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach w powiecie augustowskim, której delegacja przyjechała na uroczystą Mszę św. w intencji ppłk Romualda Bardzińskiego opublikowano fragment wspomnień wojennych pułkownika oraz krótka informację: „W dniu 27 listopada reprezentacja naszej szkoły – Poczet Sztandarowy w składzie: chorąży – Czarek Dębski, asysta – Michał Danowski i Paweł Kuźma wraz z panią dyrektor Małgorzatą Bielang, wójtem gminy Zbigniewem Buksińskim, wójtem seniorem Eugeniuszem Simsonem i z przedstawicielami innych szkół gminnych uczestniczyła w uroczystości patriotycznej w Warszawie poświęconej śp. pułkownikowi Romualdowi Bardzyńskiemu – zasłużonemu żołnierzowi Okręgu Wileńsko – Nowogródzkiego AK i WiN. Uroczystość, zorganizowana przez środowiska kombatanckie z szeregów Armii Krajowej, rozpoczęła się o godz. 14:00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Długiej. Następnie oddaliśmy hołd śp. Pułkownikowi składając kwiaty na jego grobie znajdującym się w wojskowej części Cmentarza na Powązkach. Hymn Narodowy i utwór „Śpij kolego, śpij” wykonany na trąbce dostarczyły nam dodatkowych wzruszeń”.