W lutym uczciliśmy Pamięć Daniela Sztybera

19 lutego br. w warszawskim Sanktuarium św. Faustyny przy ulicy Żytniej 1 odbyła się uroczysta msza święta za duszę śp. Daniela Sztybera, poległego 25 listopada 2022r w obwodzie Ługańskim. Walczył ze znakiem Polski Walczącej na piersiach w obronie wolności i demokracji zagrożonej Europy. Pochodził z rodziny Powstańców Warszawskich. Wspaniały człowiek o nieskazitelnej opinii, absolwent 3 fakultetów wyższych uczelni, wybitny inżynier, członek Rady Fundacji Armii Krajowej w Warszawie.

Na zaproszenie Fundacji Ave Patria w mszy wzięli udział m.inn. artyści z Lwowa.

W tym szczególnym miejscu kultu religijnego na mapie Warszawy jakim jest Sanktuarium św. Faustyny przy Parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny tego wieczoru wszyscy byliśmy świadkami z pewnością niecodziennego spotkania „ludzi i kultur”.

Od 2022 r. czasu wybuchu wojny w Ukrainie przy ul. Żytniej 1 co niedziela po wieczornej mszy odmawiana jest modlitwa za Ukrainę.

I tak stało się tym razem, tyle że na zakończenie tej modlitwy pojawił się przepiękny głos z samej Ukrainy. Stało się to za sprawą wspaniałej sopranistki Antoniny Lisohorskiej, która wykonała przy zamieszczonym zdjęciu Daniela Sztybera z boku ołtarza wzruszającą ukraińską kompozycję: „ Melodię”

( M. Skoryk. M. Lysenko). Śpiewaczce akompaniowała pianistka Wiktoria Zielińska- Kuc.

To był dopiero początek wielkich emocji i wrażeń artystycznych jakie zgotowali wszystkim obecnym artyści i organizatorzy tego wydarzenia, gdyż zaraz po mszy odbył koncert dedykowany Danielowi Sztyberowi .

Wśród zaproszonych gości był Mecenas Andrzej Siedlecki przyjaciel rodziny, który z bolesną nutą w głosie wspomniał tak młodo poległego bohatera.

Do artystów z Lwowa dołączyli wspaniali polscy artyści: Łukasz Skrobek – baryton i pianista Marcin Mazurek. Nie ukrywam, że biorąc na siebie zapowiedź i poprowadzenie tego wyjątkowego koncertu nie zdawałem sobie sprawy jakim i dla mnie wielkim on będzie przeżyciem. Bardzo chciałem aby podczas tego koncertu zabrzmiała jedna z kompozycji Jerzego Miechotka

„ Wierne Madonny”- piosenka bardowska, sprzed wielu, wielu lat, ale jakże aktualna właśnie dziś w odniesieniu do bieżących wydarzeń ? Więc jako miłośnik śpiewu postanowiłem wykonać ją wraz z akompaniującą mi Magdaleną Kotarską.

Oddając głos muzyce, która najpiękniej potrafi wyrazić miłość, wdzięczność i wszystkie najwspanialsze uczucia ludzkiego serca, wysłuchaliśmy arcydzieł muzyki klasycznej oraz polskiej i ukraińskiej muzyki narodowej.

Po koncercie, który odbył się w pełnym zadumy podniosłym tonie rozległa się dopiero na sam koniec burza gromkich braw! a przed nami pojawił się Miroslaw Sztyber dziękując wszystkim za to co wydarzyło się tego wieczoru w hołdzie Danielowi. Te pełne szczerości i bólu słowa, które wypłynęły wprost z ojcowskiego serca poruszyły i serca nas wszyskich.

W tej wyjątkowej atmosferze chcąc podzielić się własnymi odczuciami glos zabrał również Edward Kuc polski chórmistrz z Lwowa, który towarzyszył swej małżonce pianistce Wiktorii Zielinskiej – Kuc.

Jestem ogromnie wdzięczny Ks. Proboszczowi Krzysztofowi Stosurowi gospodarzowi miejsca, w którym tak godnie mogliśmy uczcić pamięć Daniela Sztybera.

Dziękuję wszystkim, którzy wsparliście mnie w przygotowaniach i realizacji tego przedsięwzięcia. Przedstawicielom: służb mundurowych, bractwa  kurkowego i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy jesteście ze mną i pogrążoną w żałobie najbliższą rodziną.

Wielokrotne Dzięki!!!

 Prezes Fundacji Ave Patria – Piotr Białek