IV Zjazd Chórów Polonijnych – koncert Semper Invicta

thumbs_2014.10.02-70-Powst-Warszaw.-sw.-Augustyn-16Galowy koncert „Semper Invicta” – „Zawsze Niezwyciężona”

Fundacja „Ave Patria” włączyła się w obchody 70. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Wystąpiła też o objęcie patronatem honorowym uroczystości przez urzędującego Prezydenta RP. W dzień poprzedzający rocznicę rozpoczął się IV Zjazd Chórów Polonijnych zorganizowany przez Fundację w Ożarowie i okolicy.  Wspólnie z chórzystami został przygotowany patriotyczny koncert. Śpiewały połączone chóry polonijne repertuar zaproponowany przez Fundację. Chóry wystąpiły z tym koncertem na dwóch uroczystościach. 2 października w południe galowy koncert „Semper Invicta” zakończył ożarowskie obchody rocznicowe a wieczorem połączone chóry zaśpiewały w kościele św. Augustyna na Woli, dzielnicy doświadczonej raną „Rzezi Woli” dokonanej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.

Koncert „Semper Invicta” w opisie i fotorelacji Fundacji Ave Patria

Semper Invicta – Zawsze Niezwyciężona. Pod tym hasłem Fundacja Ave Patria zorganizowała cykl koncertów w ramach IV Zjazdu Chórów Polonijnych. Impreza odbyła się w dn. 30.09.2014r.-05.10.2014r. Przybyło 7 chórów polonijnych, a mianowicie: „Jutrzenka” Rezekne (Łotwa), „Promień” z Dyneburga (Łotwa), „Polonia” z Dortmundu (Niemcy), Chór z Essen (Niemcy), „Mościszczanka” z Wilna (Litwa), „Kraj Rodzinny” z Baranowicz (Białoruś), Chór „Społem” z Mińska (Białoruś). Wystąpił również jeden chór z Polski – Chór „Polonia” im. I.J.Paderewskiego z Warszawy. W sumie w warsztatach muzycznych, zorganizowanych 01.10.2014r. Zebrało się łącznie 170 chórzystów. Warsztaty poprowadzili dyrygent Zbigniew Szablewski, solistka Opery Narodowej Lidia Kitlińska oraz solistka Anna Fidrych i pianistka Patrycja Baczewska. Okazało się, że chórzyści zostali wcześniej dobrze przygotowani przez dyrygentów w swoich miejscach zamieszkania.

Dzień 02.10.2014r. jest istotną datą w historii mieszkańców Ożarowa, władz samorządowych oraz kombatantów. W tym dniu obchodzona jest 70. rocznica zakończenia Powstania Warszawskiego podpisaniem w dworku Reycherów w Ożarowie Mazowieckim paktu o zaprzestaniu działań wojennych na terenie Miasta Stołecznego Warszawy. Dlatego też w celu uczczenia tak ważnej rocznicy, Fundacja Ave Patria występem galowym rozpoczęła cykl koncertów na terenie Ożarowa i pobliskich miejscowości. Ten galowy koncert okazał się najbardziej uroczysty oraz wymagający i mobilizujący w całym cyklu koncertów.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się msza święta a kościół zapełnił się po brzegi widzami. Liczni duchowni koncelebrowali nabożeństwo a ksiądz proboszcz Stanisław Zarosa wygłosił piękną homilię, przygotowując wiernych duchowo do podniosłej uroczystości. Wśród 20 pocztów sztandarowych, reprezentujących okoliczne szkoły i instytucje szczególną uwagę budzili kombatanci uczestniczący w Powstaniu Warszawskim, którzy przybyli na tę uroczystość ze swym sztandarem Szarych Szeregów. Powitania dokonał Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Janusz Orsik. Bezpośrednio po mszy świętej rozpoczął się koncert, w którym oprócz chórów amatorskich wystąpili soliści z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (RZAWP), którzy w strojach powstańczych a następnie w mundurach Wojska Polskiego wykonali brawurowo wiązankę pieśni patriotycznych. Połączone chóry zaśpiewały „Rotę” Feliksa Nowowiejskiego do słów Marii Konopnickiej. Pieśń o bohaterskim Prezydencie Warszawy – Stefanie Starzyńskim, skomponowaną przez Państwa Kirę i Andrzeja Płonczyńskich, pięknie wykonała Lidia Kitlińska przy akompaniamencie autora – Andrzeja Płonczyńskiego. Piotr Białek – Prezes Fundacji Ave Patria, powołując się na wspomnienia uczestników działań konspiracyjnych na terenie Ożarowa przed i w trakcie Powstania, zwrócił uwagę na znaczne zaangażowanie mieszkańców, którzy z narażeniem życia własnego i swych rodzin brali czynny udział pomagając walczącej Warszawie.

„Kołysankę warszawską” do tekstu Józefa Szczepańskiego – „Ziutka” wzruszająco zaśpiewała Helena Abramowicz – solistka z Mińska, zaś akompaniowali jej nauczyciele ze szkoły muzycznej z zespołu „Suwenir” z Mińska na Białorusi. „Modlitwę harcerską” (sł. i muz. Stefan Bugajski) przepięknie wykonały chóry pod dyr. Zbigniewa Szablewskiego, zaś „Sen o Warszawie” zaśpiewała urocza solistka Anna Fidrych z Sejn. Piosenkę z rep. Ireny Santor „Powrócisz tu” wykonała Aleksandra Okrasa z RZAWP.

Jak zwykle niemałe poruszenie wywołał występ najmłodszych artystów tj. dzieci z Przedszkola Akademia „Pod Modrzewiem” z Macierzysza pod dyr. Magdaleny Kasperczak przy akompaniamencie Zdzisława Wachnika. Mali wykonawcy zaśpiewali wiązankę piosenek patriotycznych.

Na słowa szczególnego podziwu zasługują znakomici akompaniatorzy:
Andrzej Płonczyński – fortepian, Patrycja Baczewska – fortepian, organy, Tadeusz Melon – skrzypce. Koncert sprawnie prowadzili: Piotr Białek i Roman Pawlak, a transmitowała Telewizja TRWAM. Na zakończenie wspomnieć należy o silnym zainteresowaniu koncertem ze strony młodzieży szkolnej. Świadczy to o tym, że pamięć o Powstaniu Warszawskim tkwi bardzo mocno w Narodzie i przenosi się z pokolenia na pokolenie tworząc niezwykłą, historyczną sztafetę. Jest to również zasługa dyrekcji i nauczycieli poszczególnych szkół.

Na stronie parafii św. Augustyna na warszawskiej Woli została zamieszczona informacja o tym koncercie oraz bogaty serwis zdjęciowy.

Cytujemy za stroną parafii:

2 października 2014 – koncert „Semper Invicta”

W czwartek 2 października, z okazji 70. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego, odbył się koncert „Semper Invicta” (Zawsze Niezwyciężona) w wykonaniu połączonych chórów polonijnych z Łotwy, Litwy, Białorusi, Niemiec i z Polski. Organizatorem koncertu była Fundacja „Ave Patria” z Ożarowa Mazowieckiego. Chórami dyrygował Zbigniew Szablewski – dyrygent Warszawskiego Chóru Polonia im. Ignacego J. Paderewskiego. Koncert prowadził Piotr Białek, a o Powstaniu Warszawskim, jego przebiegu wzruszająco mówił mecenas Andrzej Siedlecki (prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej). Wystąpiły polonijne chóry: „Jutrzenka” i „Promień” z Łotwy, „Polonia’ z Dortmundu, „Polonijny” z Essen, „Mościszczanka” z Wilna, „Kraj Rodzinny”, „Społem”, „Tęcza” z Białorusi, „Polonez” z Mińska oraz „Polonia” z Warszawy. Śpiewały: Lidia Kitlińska, Helena Abramowicz oraz Anna Fidrych. W koncercie usłyszeliśmy pieśni i poezję z okresu Powstania Warszawskiego.